Muzeum Kutná Hora

Knihtiskárna

KNIHTISKÁRNA

Muzeum Kutná Hora o.p.s. na hlavní turistické trase v Barborské ulici čp. 30 (naproti Českému muzeu stříbra) 13. dubna 2019 otevřelo novou expozici historie knihtisku (nejen) v Kutné Hoře.

Expozice je k dispozici v českém i anglickém jazyce. Běžnou prohlídku u nás stihnete za 25 – 30 minut. Pokud si budete chtít vyzkoušet dobové postupy a technologie při speciální zážitkové prohlídce na objednávku předem, vyhraďte si dvě hodiny. Exponáty pak doprovází skutečné příběhy z historie a najdete v ní odpovědi nejen na následující otázky. Našly se při bádání v 19. století hodnověrné důkazy, že vynálezce knihtisku Gutenberg tiskl také v Kutné Hoře nebo ne? Proč asi v Bibli kutnohorské Martina z Tišnova z roku 1489 nahé Evě později domalovali sukni? Byl rebel Karel Havlíček Borovský majitelem úspěšné kutnohorské tiskárny? Kdo byl takzvaný „faktor“ a jakou roli vykonával v tiskárně? Kdo vlastně byl a jak tragicky skončil poslední majitel kutnohorské tiskárny s dvěstěletou tradicí, alchymista hrabě Felix Achille de la Cámara? Navštivte nás a dozvíte se mnohem víc.

Zrod expozice knihtisku iniciovala rodinná tiskárna GRAFIA GRYČ s téměř stoletou tradicí, ve které se řemeslo dědí z otce na syna už více než čtyři generace.

Součástí expozice jsou tiskové a knihařské stroje, historická zařízení a vybavení tiskárny a knihárny až do počátku 20. století a 80 let staré fotografie z kutnohorské tiskárny. Okouzlí vás technika z přelomu 19. a 20. století, např. unikátní sázecí stroj Intertype, 180 let starý plně funkční ruční tiskový lis Christiana Dinglera z roku 1840, několik mechanických tiskových strojů typu Boston („tyglovka“) a další ukázky strojů a zařízení technologie tisku a knihařského zpracování. Právě zde v Kutné Hoře došlo v roce 1489 k vydání bohatě vypravené ilustrované Kutnohorské bible tiskaře Martina z Tišnova, která se řadí k nejpozoruhodnějším prvotiskům světa. Tato expozice se letos připravuje a bude k vidění napřesrok.

Na své si u nás přijdou nejen milovníci knih a krásných umění. Naše exponáty propojují s historií skutečné příběhy, někdy komické, někdy tragické, vždy ale zajímavé a především lidské. Poutavé pro každého, bez rozdílu věku. Neváhejte a zažijte to sami. Těšíme se na vaši návštěvu u nás.

A pokud s námi budete chtít strávit více času a dobové postupy a technologie si prakticky vyzkoušet formou workshopu či tvůrčích seminářů a vyrobit si vlastní originální suvenýr, vyhraďte si nejméně dvě hodiny na speciální prohlídku a tento zážitek. V takovém případě se prosím objednejte dostatečně dopředu. Speciální zážitkové prohlídky jsou k dispozici pro jednotlivce i skupiny. Rádi se s vámi uvidíme v otevírací době od pondělí do neděle, kdy se konají běžné prohlídky od 9:30 do 16:30. Zážitkové prohlídky s průvodcem se konají na objednávku předem. Pro akční nabídky sledujte náš Facebook a Instagram.

Našim partnerům děkujeme za podporu a pomoc

Otevírací doba

9:30 – 16:30

každý den, včetně sobot, nedělí a svátků

Zavřeno 24. – 26.12 a 31.12. – 1.1.

Ceník

Základní vstupné do expozice

100 Kč

Snížené poloviční vstupné
(děti 6 – 14 let, studenti s kartou ISIC, senioři od 65 let)

50 Kč

Rodinné vstupné (2 dospělí, max. 3 děti)

200 Kč

Dítě do 5 let s doprovodem dospělé osoby

Zdarma

Fotogalerie

Akce

Stroje a exponáty

Budujeme muzeum

Akce

Kontakt

KNIHTISKÁRNA
Muzeum Kutná Hora o.p.s.
Barborská 30, 284 01 Kutná Hora
tel: 734 157 880
info@muzeumkutnahora.info
www.muzeumkutnahora.info

Knihy jsou otisky lidských myšlenek.
Knihtisk je strůjcem jejich nesmrtelnosti.

Muzeum Kutná Hora o.p.s. je stálá nevýdělečná instituce otevřená veřejnosti, která získává, uchovává, zkoumá, zpřístupňuje a vystavuje hmotné doklady o člověku a jeho prostředí za účelem studia, vzdělání, výchovy a potěšení. Obecně prospěšná činnost společnosti spočívá v osvětové činnosti a vzdělávání veřejnosti v oblasti kulturního dědictví – historie města Kutná Hora a okolí. Předmětem činnosti je budování veřejně přístupných výstav a stálých expozic, zpřístupňování dosud nezpřístupněných památek veřejnosti, předvádění ukázek historických postupů a tradičních technologií veřejnosti, přednášková a publikační činnost, pořádání akcí pro veřejnost a zajištění financování a nefinanční podpory projektů v této oblasti.