Muzeum Kutná Hora

Knihtiskárna

KNIHTISKÁRNA

Muzeum Kutná Hora o.p.s. na hlavní turistické trase v Barborské ulici čp. 30 (naproti Českému muzeu stříbra) 13. dubna 2019 otevřelo novou expozici historie knihtisku (nejen) v Kutné Hoře.

Expozice je k dispozici v českém i anglickém jazyce. Běžnou prohlídku u nás stihnete asi za 30 minut. Budete-li si chtít vyzkoušet dobové postupy a technologie při speciální komentované zážitkové prohlídce na objednávku předem, vyhraďte si aspoň hodinu. Obsahem komentované prohlídky je především představení tiskárny a knihárny z přelomu 19. a 20. století, přizpůsobené zájmu návštěvníků. Jsou zapojené všechny smysly. Kromě toho, co lidé v muzeu uvidí, mají také možnost si vystavené exponáty osahat a některé z nich vyzkoušet. Uslyší zvuk sázecího stroje v chodu a ucítí vůni tiskařské barvy. Navštivte nás a dozvíte se mnohem víc. Pro akční nabídky sledujte náš Facebook a Instagram.

Zrod expozice knihtisku iniciovala rodinná tiskárna GRAFIA GRYČ s téměř stoletou tradicí, ve které se řemeslo dědí z otce na syna už více než čtyři generace.

Součástí expozice jsou tiskové a knihařské stroje, historická zařízení a vybavení tiskárny a knihárny až do počátku 20. století. Atmosféru přelomu století dokreslují 80 let staré fotografie z kutnohorské tiskárny a dobová hudba linoucí se ze starých rádií. Z nich si lze také poslechnout výklad audioprůvodce v češtině i angličtině. Okouzlí vás nejen dobová atmosféra, ale především plně funkční technika z přelomu 19. a 20. století. Unikátní americký sázecí stroj Intertype, 180 let starý německý ruční tiskový lis Christiana Dinglera z roku 1840, několik mechanických tiskových strojů typu Boston z USA a další stroje a zařízení technologie tisku a knihařského zpracování, jako je zlatička, papšer nebo velká kolová řezačka. V doprovodu průvodce si některé z nich budete moci i vyzkoušet.

V pokladně muzea si každý návštěvník či kolemjdoucí může na 100 let starém stroji typu Boston vytisknout vlastní pohlednici s motivem chrámu sv. Barbory z roku 1836, kterou si odnese jako suvenýr. Nebo ji opatří známkou a vhodí do modré poštovní schránky republiky Československé v podobě z roku 1918, odkud už najde cestu až k adresátovi. Neváhejte a zažijte to sami. Těšíme se na vaši návštěvu u nás.

Našim partnerům děkujeme za podporu a pomoc

Otevírací doba

10:00 – 16:00

každý den mimo sobotu, včetně nedělí a svátků

v sobotu

10:00 – 18:00

Zavřeno 24. – 26.12 a 31.12. – 1.1.

Ceník

Základní vstupné do expozice

100 Kč

Snížené poloviční vstupné
(děti 6 – 14 let, studenti s kartou ISIC, senioři od 65 let)

50 Kč

Rodinné vstupné (2 dospělí, max. 3 děti)

200 Kč

Dítě do 5 let s doprovodem dospělé osoby

Zdarma

Fotogalerie

Akce

Stroje a exponáty

Budujeme muzeum

Akce

Kontakt

KNIHTISKÁRNA
Muzeum Kutná Hora o.p.s.
Barborská 30, 284 01 Kutná Hora
tel.: 734 157 880
info@muzeumkutnahora.info
www.muzeumkutnahora.info
info@knihtiskarna.cz
www.knihtiskarna.cz

Tomáš Gryč
ředitel muzea
tel.: +420 731 157 406
tomas@knihtiskarna.cz

Nela Hynková
skupiny, školy, workshopy
tel.: +420 602 696 792
nela@knihtiskarna.cz

 

Knihy jsou otisky lidských myšlenek.
Knihtisk je strůjcem jejich nesmrtelnosti.

Muzeum Kutná Hora o.p.s. je stálá nevýdělečná instituce otevřená veřejnosti, která získává, uchovává, zkoumá, zpřístupňuje a vystavuje hmotné doklady o člověku a jeho prostředí za účelem studia, vzdělání, výchovy a potěšení. Obecně prospěšná činnost společnosti spočívá v osvětové činnosti a vzdělávání veřejnosti v oblasti kulturního dědictví – historie města Kutná Hora a okolí. Předmětem činnosti je budování veřejně přístupných výstav a stálých expozic, zpřístupňování dosud nezpřístupněných památek veřejnosti, předvádění ukázek historických postupů a tradičních technologií veřejnosti, přednášková a publikační činnost, pořádání akcí pro veřejnost a zajištění financování a nefinanční podpory projektů v této oblasti.