Muzeum Kutná Hora

Knihtiskárna

KNIHTISKÁRNA

Muzeum Kutná Hora o.p.s. na hlavní turistické trase v Barborské ulici čp. 30 (naproti Českému muzeu stříbra) 13. dubna 2019 otevřelo novou expozici historie knihtisku (nejen) v Kutné Hoře.

Expozice je k dispozici v českém i anglickém jazyce. Běžnou prohlídku u nás stihnete za 25 – 30 minut. Pokud si budete chtít vyzkoušet dobové postupy a technologie při speciální zážitkové prohlídce na objednávku předem, vyhraďte si dvě hodiny. Exponáty pak doprovází skutečné příběhy z historie a najdete v ní odpovědi nejen na následující otázky. Našly se při bádání v 19. století hodnověrné důkazy, že vynálezce knihtisku Gutenberg tiskl také v Kutné Hoře nebo ne? Proč asi v Bibli kutnohorské Martina z Tišnova z roku 1489 nahé Evě později domalovali sukni? Byl rebel Karel Havlíček Borovský majitelem úspěšné kutnohorské tiskárny? Kdo byl takzvaný „faktor“ a jakou roli vykonával v tiskárně? Kdo vlastně byl a jak tragicky skončil poslední majitel kutnohorské tiskárny s dvěstěletou tradicí, alchymista hrabě Felix Achille de la Cámara? Navštivte nás a dozvíte se mnohem víc.

Zrod expozice knihtisku iniciovala rodinná tiskárna GRAFIA GRYČ s téměř stoletou tradicí, ve které se řemeslo dědí z otce na syna už více než čtyři generace.

Součástí expozice jsou tiskové a knihařské stroje, historická zařízení a vybavení tiskárny a knihárny až do počátku 20. století a 80 let staré fotografie z kutnohorské tiskárny. Okouzlí vás technika z přelomu 19. a 20. století, např. unikátní sázecí stroj Intertype, 180 let starý plně funkční ruční tiskový lis Christiana Dinglera z roku 1840, několik mechanických tiskových strojů typu Boston („tyglovka“) a další ukázky strojů a zařízení technologie tisku a knihařského zpracování. Právě zde v Kutné Hoře došlo v roce 1489 k vydání bohatě vypravené ilustrované Kutnohorské bible tiskaře Martina z Tišnova, která se řadí k nejpozoruhodnějším prvotiskům světa. Tato expozice se letos připravuje a bude k vidění napřesrok.

Na své si u nás přijdou nejen milovníci knih a krásných umění. Naše exponáty propojují s historií skutečné příběhy, někdy komické, někdy tragické, vždy ale zajímavé a především lidské. Poutavé pro každého, bez rozdílu věku. Neváhejte a zažijte to sami. Těšíme se na vaši návštěvu u nás.

A pokud s námi budete chtít strávit více času a dobové postupy a technologie si prakticky vyzkoušet formou workshopu či tvůrčích seminářů a vyrobit si vlastní originální suvenýr, vyhraďte si nejméně dvě hodiny na speciální prohlídku a tento zážitek. V takovém případě se prosím objednejte dostatečně dopředu. Speciální zážitkové prohlídky jsou k dispozici pro jednotlivce i skupiny. Rádi se s vámi uvidíme v otevírací době od pondělí do neděle, kdy se konají běžné prohlídky od 9:30 do 16:30. Zážitkové prohlídky s průvodcem se konají na objednávku předem. Pro akční nabídky sledujte náš Facebook a Instagram.

Našim partnerům děkujeme za podporu a pomoc

Otevírací doba

9:30 – 16:30

každý den, včetně sobot, nedělí a svátků

Zavřeno 24. – 26.12 a 31.12. – 1.1.

Ceník

Základní vstupné do expozice

100 Kč

Snížené poloviční vstupné
(děti 6 – 14 let, studenti s kartou ISIC, senioři od 65 let)

50 Kč

Rodinné vstupné (2 dospělí, max. 3 děti)

200 Kč

Dítě do 5 let s doprovodem dospělé osoby

Zdarma

Fotogalerie

Akce

Stroje a exponáty

Budujeme muzeum

Akce

Velikonoční dětská omalovánka z Knihtiskárny

Kutná Hora, 19. dubna 2019. Expozice Knihtiskárna v Barborské 30 srdečně zve rodiny s dětmi na velikonoční akci pro děti. Odskočte si z rušné Sedlecké pouti do klidné a pohodové atmosféry starých časů… Děti si samy vytisknou velikonoční pohlednici na 100 let starém stroji!

Expozice KNIHTISKÁRNA dnes otevřela pro veřejnost

Kutná Hora, 13. dubna. Dnes dopoledne jsme konečně otevřeli naši expozici KNIHTISKÁRNA pro veřejnost a zahájili její plný provoz. Tento víkend se v Kutné Hoře konají běžecké závody Spartan Race, na které prý má dorazit až patnáct tisíc lidí. Ale přepočítat jsme je zatím všechny nestihli…

Akce v KNIHTISKÁRNĚ

Nová expozice KNIHTISKÁRNA se otevře veřejnosti už v dubnu 2019. Do té doby je zavřeno. Výjimkou jsou akce, které se v prostorách KNIHTISKÁRNY konají už nyní.

Výstava „První republika“

Chcete si připomenout staré zlaté časy první republiky? Od 14. prosince 2018 do konce ledna 2019 probíhá v expozici KNIHTISKÁRNA výstava autorských fotografií Angela Purgerta „První republika“.

Anděl se třpytem Vánoc

Anděla se třpytem Vánoc vám přinese tvořivá dílnička v expozici KNIHTISKÁRNA Muzea Kutná Hora o.p.s. Malé i větší děti mohou kutit a experimentovat s lepidlem a třpytkami v sobotu 15. prosince od 10 do 16 hodin.

Kontakt

KNIHTISKÁRNA
Muzeum Kutná Hora o.p.s.
Barborská 30, 284 01 Kutná Hora
tel: 734 157 880
info@muzeumkutnahora.info
www.muzeumkutnahora.info

Knihy jsou otisky lidských myšlenek.
Knihtisk je strůjcem jejich nesmrtelnosti.

Muzeum Kutná Hora o.p.s. je stálá nevýdělečná instituce otevřená veřejnosti, která získává, uchovává, zkoumá, zpřístupňuje a vystavuje hmotné doklady o člověku a jeho prostředí za účelem studia, vzdělání, výchovy a potěšení. Obecně prospěšná činnost společnosti spočívá v osvětové činnosti a vzdělávání veřejnosti v oblasti kulturního dědictví – historie města Kutná Hora a okolí. Předmětem činnosti je budování veřejně přístupných výstav a stálých expozic, zpřístupňování dosud nezpřístupněných památek veřejnosti, předvádění ukázek historických postupů a tradičních technologií veřejnosti, přednášková a publikační činnost, pořádání akcí pro veřejnost a zajištění financování a nefinanční podpory projektů v této oblasti.